47-400 RACIBÓRZ UL. SREBRNA 12

tel. 32/4154743

I . Klubowe obiekty

1. Stadion przy ulicy Srebrnej - 2500 miejsc w tym1140 krzesełek
z tworzywa sztucznego ( trenują i grają mecze seniorzy).

2. Stadion miejski -pojemność do około 10000 (z czego 6000 to miejsca siedzące), grają i trenują grupy młodzieżowe.

3. Boisko LKS Markowice (Łęższczok) - trenują grupy młodzieżowe.

II. Barwy klubowe

Biało -niebieskie

III. Trenerzy pracujący w klubie:

Jan Woś

Andrzej Marców

Dariusz Binek

Szymon Kubów

Jarosław Rachwalski

Paweł Woniakowski

Patryk Podstawka

Wojciech Pytlik

IV. Krótka historia klubu

W 1903 roku powstał w Raciborzu pierwszy klub piłkarski na ziemi śląskiej, a regionzawsze
obfitował w wyjątkowy urodzaj sportowych talentów. Raciborska Unia, która wywodzi
swoje tradycje od założonego w 1946 KS Plania, zapisała się w kronikach niezwykłą
falą uzdolnionej młodzieży. Dwukrotnie - w 1954 i 1956 - zdobyła mistrzostwo
Polski juniorów, a oparta na tej grupie wychowankówdrużyna w
1963 uzyskała awans do ekstraklasy.

VI. Znane osoby związane z klubem

Byli zawodnicy Unii Racibórz grający potem w I lidze
(lata 1970 - 2007)

1. Krystian Gruszka - Odra Opole
2. Andrzej Bedryj - Ruch Chorzów
3. Piotr Szlezinger - GKS Katowice
4. Józef Siara - Górnik Zabrze, ROW Rybnik
5. Krystian Zimnicki - GKS Jastrzębie
6. Piotr Mowlik - Legia Warszawa
7. Paweł Jermakowicz - GKS Katowice
8. Mirosław Praszelik - Górnik Zabrze
9. Sebastian Tomasiak - Petro Płock, LKS Łódź
10. Bernard Altaner - Odra Opole
11. Grzegorz Jakosz - Górnik zabrze, Polonia Warszawa, Arka Gdynia, Odra Wodzisław Śląski, GKP Gorzów Wielkopolski, Chojniczanka Chojnice

12. Łukasz Zejdler - Cracovia Kraków

13. Łuka Moneta - LEGIA Warszawa

Zawodnicy Unii Racibórz grający w reprezentacji Polski:

a) Hubert Kostka - rozegrał 32 mecze w reprezentacji Polski seniorów (złoty medal olimpijski w 1972 Monachium), w pierwszej lidze w barwach Górnika Zabrze rozegrał 219 meczy ligowych, 8 krotny mistrz Polski.
b) Piotr Mowlik - W reprezentacji Polski rozegrał 21 meczy. Występował w Unii w 1970 roku. W I lidze grał w Legii Warszawa (zdobył Puchar Polski) oraz Lechu Poznań.

b) Michalski Ginter, Urbas Manfred, Krupa Andrzej, Kuśnierz Tadeusz, Bugdoł Leonard, Majkowski Ryszard, Ginter Lazar - reprezentanci Polski juniorów. Ponadto w reprezentacji U-16 występowali: Paweł Woniakowski i Przemysław Łukoszek,
a w U-19 Sebastian Tomasiak i Roman Kowalczyk, w U-21 Łukasz Zejdler.

Znane osoby związane z Unią Racibórz

a) Franciszek Smuda - wychowanek Unii Racibórz wystepował w Raciborzu w latach 1962-1967. Jako piłkarz występował najczęściej na pozycji stopera. Nie odniósł jako zawodnik większych sukcesów. Jako trener prowadził: Stal Mielec, Widzew Łódź, Wisłę Kraków, Legię Warszawa, Odre Wodzisław, Zagłębie Lubin, Lech Poznań, a obecnie selekcjoner reprezentacji polski.

b
) Gerard Cieślik - piłkarz, napastnik, zawodnik Ruchu Chorzów. Jest jednym z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. W reprezentacji Polski w 46 spotkaniach strzelił 27 bramek. W sezonie 1968/1969 był trenerem Unii Racibórz.

Wiadomości (utwórz nową)